Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Chmelár varuje: V Londýne nás bude ešte menej

Šesť medailí. Štyri z vody, jedna zo strelnice a jedna zo žinenky. Slovenská výprava, najmä vďaka trom slalomárskym zlatým, si zaeviduje najúspešnejší olympijský zápis. Napriek tomu, nie je dôvod plesať.

25.08.2008 06:51
František Chmelár Foto:
Šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár.
debata

To, v akom stave je slovenský šport, znepokojuje aj šéfa Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára. V Pekingu mu chýbal tmel výpravy – kolektívny šport. „A ani, až na mužský volejbal, ktorý sa v poslednom čase dobre rozbehol, veľkú šancu kolektívu štartovať v Londýne nevidím. Okrem samotného vystúpenia prinesie do výpravy aj tímový duch a atmosféru. Na týchto hrách sme mali zastúpenie v pätnástich individuálnych športoch, to bolo viac ako pätnásť skupiniek rozlezených po športoviskách. Keď hrá kolektív, každý vie, kedy a s akým výsledkom, teraz niektorí často o sebe ani nevedeli.“

Počet slovenských olympionikov z hier na hry klesá, v Pekingu sa zastavil, po dodatočnom pozvaní cyklistky Števkovej, na čísle 58. „Obávam sa, že o štyri roky to bude ešte menej,“ priznáva Chmelár. Ako zastaviť klesajúci trend? „Musíme nájsť, pripraviť a vychovať viac športovcov, ktorí budú mať ambície a oprávnenie na hrách štartovať. Či sa nám to podarí, závisí od mnohých okolností,“ vraví a myslí najmä na systém finacovania, výberu talentovanej mládeže, vytváranie podmienok na prípravu a budovanie aj iných športovísk ako národných štadiónov v tenise a futbale. Vodní slalomári sú už za vodou, ale rýchlostní kanoisti stále nemajú ani jednu regulárnu dráhu.

Slovensko sa počtom šiestich medailí ocitlo na lichotivom 25. mieste v hodnotení krajín, ale medailových kandidátov bolo rozhodne viac ako šesť. Špička je úzka a výpadky nemá kto nahradiť. V Pekingu stáli na stupňoch iba tí, od ktorých sa to čakalo, neprekvapil nik tak, ako pred štyrmi rokmi strieborný džudista Jozef Krnáč.

„Nikdy sa nepodarí, aby boli všetci úspešní. Verím, že každý športovec chcel podať výkon na maximálnej úrovni, žiaľ, mnohí sa nevedia pripraviť na vrchol sezóny, alebo štvorročného obdobia,“ naráža predovšetkým na atlétov, z ktorých väčšina súťažila hlboko pod svoje tohtoročné možnosti, resp. formu vyladila na dosiahnutie limitu. „Zrejme nevedia ohodnotiť zložitosť olympijskej súťaže, ktorá je určite iná ako na majstrovstvách sveta, Európy či v pretekoch Svetových pohárov. Ak to nepochopia a nepripravia sa na špecifickosť olympiády, tak sa im to nemôže podariť.“

Aká teda bola pekinská olympiáda z pohľadu prvého muža slovenského olympizmu? „Jedna z najlepších, ktoré som absolvoval. Takmer dokonalá, pokiaľ ide o podmienky, organizáciu, športoviská. Samozrejme, nič nie je bez chyby, aj tu sa našli chybyčky, predovšetkým v komunikácii, ale darilo sa ich prekonať. O čo bolo mimoriadne? Pokora, úcta a ústretovosť dobrovoľníkov, organizátorov, ktorí sú ochotní, pokiaľ im to dovolia pravidlá, urobiť všetko, čo potrebujete.“

debata chyba