Phelps: Čavič spravil pri finiši obrovskú chybu

Najúspešnejší účastník olympijských hier v Pekingu, americký plavec Michael Phelps bol pred strhujúcim súbojom so Srbom Miloradom Čavičom vo finále na 100 m motýlik na pokraji vyčerpania. Najtesnejší z jeho neuveriteľných ôsmich triumfov v pekinskej Vodnej kocke sa zrodil aj vďaka taktickej chybe súpera, ktorý sa rozhodol finiš dosplývať, zatiaľ čo Američan spravil ešte o záber navyše a zastavil časomer o stotinu skôr.

Phelps, Čavič, plávanie, OH 2008
O stotinu sekundy druhý Srb Milorad Čavič blahoželá víťazovi motýľkarskej stovky Michaelovi Phelpsovi z USA.
Autor: SITA, AP

Phelps sa k dramatickej plaveckej bitke vrátil v televíznej šou 60 minút odvysielanej CBS news. Baltimorčan priznal, že po víťazstve na 200 m polohové preteky tlmočil trénerovi Bobovi Bowmanovi svoje obavy z vyčerpania.

„Nemám síl,“ zopakoval vetu z Pekingu Phelps, ktorú potvrdil aj ďalší hosť relácie Bowman: „Stačí si pozrieť zábery po polohovke. Stál som pri bazéne a hovoril som si: ´Tak teraz je naozaj unavený!´.“ Phelps skomentoval aj záznam finišu motýľkarskej stovky a chybu Čaviča, ktorou mu Srb daroval vydretú siedmu medailu.

„Zdvíha hlavu a v tej rýchlosti dostáva úder od hladiny. Blíži sa do cieľa a vo chvíli, keď sa má už-už dotknúť dosky, pokúša sa nadvihnúť hlavu. Moja hlava zostáva v línii prúdnice, v tom bol ten rozdiel. Keby nechal hlavu dolu, vyhral by,“ povedal pri rozbore záznamu Phelps.

Po olympijských hrách si rekordér dožičil oddych, čo sa prejavilo aj na jeho tele. Váži 93 kilogramov, najviac vo svojej kariére. Zhadzovať ich začne až v januári, keď odštartuje prípravu na majstrovstvá sveta v Ríme. Pekinskú osemmedailovú misiu by si chcel zopakovať aj o štyri roky v Londýne, ale už s inými disciplínami.

Abrahamian, zápasenie, OH 2008

Odmietol medailu, naparili mu dvojročný dištanc

06.11.2008 13:25

Švédsky zápasník Ara Abrahamian a jeho tréner Leo Myllari sa dva roky nesmú zúčastniť na žiadnych súťažiach.

Maďarský vzpierač János Baranay

V Pekingu sa zranil takmer každý 10. olympionik

16.10.2008 17:05

Na olympijských hrách v Pekingu se zranilo celkom 1055 športovcov, čo znamená, že lekárske ošetrenie musel vyhľadať takmer každý desiaty olympionik.

Usain Bolt, atletika

IAAF schválila Boltove svetové rekordy z Pekingu

03.10.2008 18:00

Medzinárodná asociácia atletických federácií ratifikovala tri svetové rekordy jamajského šprintéra Usaina Bolta z olympijských hier v Pekingu.

John Kerry

Minister diplomacie USA nečakane prišiel do Somálska

05.05.2015 12:08

Do Somálska v utorok pricestoval na vopred neohlásenú návštevu americký minister zahraničia John Kerry.

Slovak Telekom

Telekom: Cena je vysoká, ale aj atraktívna

05.05.2015 12:00

Záujemcovia o historickú kúpu akcií Slovak Telekomu spomedzi bežných ľudí majú v utorok posledný deň na objednanie akcií.

Michal Horsky

Horský o nahrávke: Je to katastrofa

05.05.2015 12:00

Politológ Michal Horský povedal, že kauza nahrávky o platení za inzerciu načierno bude Procházku a jeho stranu Sieť prenasledovať, kým sa budú pokúšať udržať vo vrcholovej politike.

Euro, peniaze, ekonomika

Vyšetrovanie Apple, Starbucks, Fiatu a Amazonu sa neskončí včas

05.05.2015 11:53

Európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová nestihne ukončiť vyšetrovanie daňových režimov veľkých firiem.

Bleskové správy
  • 10:57

    Tréner ruskej hokejovej reprezentácie Oleg Znaroks ponechá do poslednej možnej chvíle otvorené jedno miesto v zostave pre MS v Prahe a Ostrave. Ak by vypadol v bojoch o play-off Washington, do Česka by okamžite letel Alexander Ovečkin.

  • 10:09

    Jeden z kandidátov na post prezidenta FIFA, jordánsky princ Ali Bin Al-Husejn, údajne uvažuje o odstúpení v prospech silnejšieho kandidáta, ktorý by mohol úspešnejšie čeliť doterajšiemu šéfovi svetového futbalu Seppovi Blatterovi.

  • 08:39

    Bronzový medailista z hokejových majstrovstiev sveta 2003 Ivan Majeský zvažuje koniec kariéry. Tridsaťosemročný rodák z Banskej Bystrice hral v poslednej sezóne za Olomouc v českej extralige.

Ďalšie bleskové správy »