Svitko si z Dakaru odnáša ďalší úspech. Išiel som to, na čo som mal, vraví

Slovenský motocyklista Štefan Svitko na stroji KTM obsadil na Rely Dakar 2021 ôsme miesto v celkovej klasifikácii.

15.01.2021 10:18 , aktualizované: 17:45
debata (6)

Prvé dve priečky patrili jazdcom Hondy, čo sa naposledy stalo v roku 1987. Z triumfu sa tešil Argentínčan Kevin Benavides, druhý skončil Ricky Brabec z USA. Stupne víťazov doplnil Brit Sam Sunderland na KTM.

Svitko finišoval v piatok v záverečnej 12. etape z Janbu do Džiddy s dĺžkou 202 km na 15. priečke so stratou 17:55 min na prvého Brabeca.

Benavidesovi stačilo neurobiť vážnu chybu, do cieľa napokon prišiel na druhom mieste s mankom 2:17 minúty na víťaza, čo mu stačilo na celkový triumf.

"Už pred Dakarom som povedal, že skončiť v prvej desiatke bude veľký úspech. Samozrejme, snažil som sa, aby som skončil aj lepšie ako na ôsmom mieste. Bol to dosť vybojovaný výsledok, no nakoniec som išiel to, na čo som mal.

Som hlavne rád, že som zdravý. Mal som iba dva pády, z toho iba jeden trochu vážnejší. Nič sa však nestalo mne a ani motorke. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí mi pomohli.

Môj tím je malý, ale o to viac si ceníme, čo dosiahol. Hádam sa sem o rok vrátim," zhodnotil svoje účinkovanie na Dakare po poslednej etape pre redbull.sk Štefan Svitko.

Svitko sa pri svojej dvanástej účasti na Rely Dakar piatykrát umiestnil v top 10. Najlepší výsledok dosiahol v roku 2016, keď v celkovom poradí skončil na druhom mieste.

Štyrikrát preteky nedokončil, vlani bol jedenásty. Jeho krajan Erik Vlčák na Husqvarne prišiel do cieľa záverečnej etapy na 38. mieste (+58:38 min), v celkovom hodnotení obsadil 39. pozíciu (+20:09:19 h).

V kategórii automobilov zvíťazil v záverečnej etape Španiel Carlos Sainz (Mini). Celkovým víťazom sa stal Francúz Stéphane Peterhansel na Mini, pre ktorého to je už štrnásty triumf na prestížnom podujatí.

Záver podujatia poznačila správa o smrti Pierrea Cherpina. Francúzsky motocyklista zomrel na následky zranení po páde, ktorý utrpel v nedeľňajšej siedmej etape. Ide o prvú obeť tohtoročnej edície pretekov.

Rely Dakar

12. etapa (Janbu – Džidda, 202 km)

Motocykle: 1. Ricky Brabec (USA/Honda) 2:17:02 h, 2. Kevin Benavides (Arg./Honda) +2:17 min, 3. Matthias Walkner (Rak./KTM) +4:13, 4. Skyler Howes (USA/KTM) +5:49, 5. Daniel Sanders (Aus./KTM) +7:11, 6. Martin Michek (ČR/KTM) +9:05 …, 17. Štefan SVITKO (SR/KTM-Slovnaft Rally Team) +17:55

Celkové poradie: 1. Benavides 47:18:14 h, 2. Brabec +4:56 min, 3. Sam Sunderland (V. Brit./KTM) +15:57, 4. Sanders +38:52, 5. Howes +52:33, 6. Lorenzo Santolino (Šp./Sherco) +58:30 …, 8. SVITKO 1:43:07 h

Automobily: 1. Carlos Sainz (Šp./Mini) 2:17:33 h, 2. Nasser Al-Attiyah (Kat./Toyota) +2:13 min, 3. Stéphane Peterhansel (Fr./Mini) +2:53

Celkové poradie: 1. Peterhansel 44:27:11 h, 2. Al-Attiyah +14:51 min, 3. Sainz +1:01:57 h