Hádzanári po heroickom výkone remizovali s Maďarskom 24:24

Slovenskí hádzanári nenašli premožiteľa ani vo svojom treťom vystúpení na MS v Chorvátsku, keď remizovali s favorizovaným Maďarskom 24:24. Bod pre zverencov trénera Zoltána Heistera zaistil tri sekundy pred koncom František Šulc.

19.01.2009 17:05 , aktualizované: 20:29
Slovensko, hádzaná, Šulc Foto:
Klbko slovenskej radosti po remíze s Maďarskom. Dole autor vyrovnávajúceho gólu z posledných sekúnd František Šulc.

Kým prvý polčas bol jednoznačnou záležitosťou Maďarov a Slováci boli zrelí na uterák, v druhom dejstve sa vyburcovali k heroickému výkonu a aj zásluhou skvele chytajúceho brankára Richarda Štochla sa dokázali vrátiť do zápasu.

Slovenskí reprezentanti pri svojej premiérovej účasti na MS zatiaľ prechádzajú turnajom nad očakávania, v predchádzajúcich zápasoch A-skupiny si v Osijeku poradili s Argentínou i Austráliou. S piatimi bodmi sú na druhom mieste skupiny, o bod zaostávajú za vedúcim Francúzskom.

A-skupina (Osijek):

Maďarsko – Slovensko 24:24 (12:6)

=====

• Zostavy a góly SR: R. Štochl, Paul – Petro 1, Kopčo 2, Antl 2/2, T. Straňovský 3, M. Straňovský 1/1, T. Urban, D. Valo 3, Kukučka 1, Cs. Szücs ml., F. Šulc ml. 9, Nižňan, Pekár 2
  • Maďarsko: Puljezevics, Fazekas – Ilyés 5, Császár 3/1, Mocsai, Gál 1, G. Iváncsik 5, T. Iváncsik 2, Putics, Törő, L. Nagy 5, Herbert, Eklemovics 3, Zubai
  • Pok. hody: 4/3 – 5/1, vylúčení: 3 –3, rozhodovali: Gubica a Miloševič (obaja Chorv.), 3200 divákov

Maďari sa pokúsili rozhodnúť o osude stretnutia prakticky už v úvodnej desaťminútovke, v ktorej získali vedenie 7:1. Slováci sa v útoku nedokázali presadiť cez vysokých hráčov súpera, v obrane im robili problémy ostrostrelci Nagy s Eklemovicsom, a tak si tréner Heister musel už nezvyčajne skoro zobrať oddychový čas. Takmer jedenásťminútové čakanie na slovenský gól, počas ktorého Kukučka netrafil z pokutového hodu bránku, prerušil až Pekár presnou strelou z diaľky (2:7). Nepresností v rozohrávke a technických chýb sa však hráči v červených dresoch nevyvarovali ani v ďalšom priebehu I. polčasu. Nebyť tradične vynikajúceho Štochla v bránke, ktorý okrem viacerých tutoviek zneškodnil Maďarom aj dve sedmičky, mohli prehrávať aj väčším rozdielom ako 5:12 v 25. min. Na prestávku napokon odchádzali za stavu 6:12.

Po zmene strán sa družstvo SR medzi troma žrďami naďalej so Štochlom, ktorý sa otriasol z nepríjemnej zrážky s obrovitým pivotom Gálom v závere prvej tridsaťminútovky, predstavilo v oveľa lepšom svetle. Pri vylúčení Ilyésa znížilo v 35. min na 10:13 a o sedem minút neskôr sa dokonca pri dvojnásobnom oslabení dotiahlo už iba na rozdiel jediného gólu (14:15). Maďari potom odskočili na 18:15 a 19:16, ale Slováci výrazne zlepšili obranu, čo sa odzrkadlilo aj na skóre. V 51. min Šulc svojím šiestym gólom vyrovnával v 51. min z brejku na 19:19. Maďarský kouč Hajdu okamžite zareagoval na hroziaci obrat vo vývoji oddychovým časom. Favorizovaný súper získal opäť dvojgólové vedenie 22:20 a 23:21. Na konci zápasu však prišli veľké chvíle Šulca, ktorý v 57. min upravil stav na 23:23. Deväťdesiat sekúnd pred koncom Eklemovics naklonil výsledok na maďarskú stranu, ale Šulc tri sekundy pred záverečným klaksónom svojím typickým spôsobom – podstrelom zabezpečil Slovensku remízu.

Povedali po zápase:

János Hajdú (tréner Maďarska): „Zápas sme mali vo svojich rukách. V závere sme zbytočne vystrelili, mali sme hrať radšej na faul. V nedeľu proti Rumunom v druhom polčase, dnes so Slovákmi v prvom polčase predviedlo mužstvo výkon, na aký má, ale potom prišli fázy s našimi elementárnymi chybami. Nemal som odvahu viac striedať, keďže duel mal napínavý priebeh. Žiaľ, nepremieňali sme trháky a ani pokutové hody. Zo štyroch zahodených sedmičiek, sme mali aspoň dve dať. Mojou chybou bolo, že som na ich realizáciu posielal Puticsa. Koncentrácia hráčov nebola úplne ideálna. Nedokážem si to vysvetliť.“

Csaba Szücs ml. (spojka SR): „V prvom polčase sme hrali akoby so strachom, boli sme zbytočne nervózni a nevychádzala nám streľba. V druhom polčase sme začali viac bojovať, obrana bola kompaktnejšia, v útoku sme si lepšie pripravovali strelecké pozície a výborne nám zachytal Štochl, ktorého potom v závere dobre nahradil Paul. Na Maďarov už možno doľahla únava z nedeľňajšieho zápasu s Rumunmi, v ktorom museli otáčať nepriaznivý výsledok, keď prehrávali až o šesť gólov. Získaný bod nemení nič na tom, že s Rumunskom musíme uhrať aspoň remízu, ale po tomto výsledku s Maďarskom sme získali sebavedomie. Presvedčili sme sa, že vieme zahrať aj proti kvalitným tímom.“

Teodor Paul (brankár SR): „Nastupoval som dosť nervózny, ale zároveň som bol rád, že som dostal dôveru aj v takom náročnom stretnutí. Napokon to vyšlo a sme šťastní, že sa nám podarilo uhrať ten bod. Je to super. Najdôležitejší zákrok sa mi podaril proti Nagyovi z preskoku, vzápätí sme vyrovnali a dôležitý bol aj posledný, keď zahodil šancu Iváncsik.“

Daniel Valo (spojka SR, autor 3 gólov): „Začali sme zle, hrali sme tak, ako sme nechceli. Maďari dobre bránili, k ničomu nás nepustili a od toho sa odvíjal prvý polčas. Neboli sme schopní presadiť sa v útoku, predovšetkým z postu spojok. Cez prestávku sme si povedali, že musíme hrať trpezlivejšie, viac cez krídla a súpera sa pokúsime rozbehať, dostať ho do pohybu a pod tlak. Myslím si, že sa nám to podarilo a z prehratého zápasu sme napokon získali bod.“

6. Austrália 3 0 0 3 40:130 0

Ďalší výsledky A-skupiny: Rumunsko – Argentína 30:26 (15:13), Fran­cúzsko – Austrália 42:11 (20:3)