Good Angels po skvelom výkone blízko postupu

Basketbalistky Good Angels Košice zvíťazili v úvodnom súboji osemfinále Európskeho pohára FIBA 2016/2017 nad francúzskym tímom Flammes Carolo Basket 83:64 a utvorili si výbornú východiskovú pozíciu pred odvetou.

19.01.2017 19:30 , aktualizované: 22:30
BASKETBAL: Košice - Miškovec Foto: ,
Ilustračná fotografia.

Tá sa v Charleville-Méziéres sa uskutoční v stredu 25. januára o 20.00 h. Hrá sa na dva zápasy s lepším pomerom skóre v prípade nerozhodného stavu 1:1.

V zápase posledného s prvým spomedzi postupujúcich tímov zo základných skupín v domácej Angels Aréne Košičanky nečakane hladko dominovali, keď predviedli vysokú úspešnosť streľby a osvedčili aj mentálnu odolnosť. Už po prvej štvrtine viedli výrazným 13-bodovým rozdielom 20:7. V druhej štvrtine sa favorizované súperky strelecky chytili najmä v jej druhej polovici a stiahli náskok Košičaniek na 5 bodov (38:33). Lenže do konca zápasu skóre opäť narástlo v prospech domáceho tímu až na konečných

Francúzsky tím Carolo Basket prešiel základnou časťou EP FIBA bez jediného zaváhania so zápasovou bilanciou 6:0 a skóre 484:367. Aktuálne je aj lídrom francúzskej najvyššej súťaže LFB.

Osemfinále EP FIBA 2016/2017 – prvý zápas:

Good Angels Košice (SR) – Carolo Basket (Fr.) 83:64 (20:7, 18:26, 23:16, 22:15)

• Zostava a body Košíc: Allenová 27 (5 trojok), Oblaková 13, Baughová 8, Jurčenková 6, Bálintová 0 (Žirková 14, D. Baburová 8, Stehlíková 5, Kupčíková 2)
  • Najviac bodov Carolo: Bouderrová 16, Lewisová a Mestdaghová po 12
  • TH: 18/17 – 22/21, trojky: 8:7, fauly: 15:21, rozhodovali: Karovič (BaH), Nikolič (Srb.), Stojanovová (Bulh.), 1500 divákov

Košičanky predviedli proti najlepšiemu tímu základnej časti úvod z ríše snov. Nevyhli sa síce chybám v rozohrávke či zakončení, ale aj tak v pohode zvyšovali náskok z úvodných 4:0 až na 20:5 v závere prvej štvrtiny. Príkladom išla najmä domáca kapitánka Žirková, ktorá v 12. min trojkou z krkolomnej pozície upravila už na značne nečakaných 25:7. Favorizované Francúzky až do polovice druhej štvrtiny v útoku kolabovali a v obrane nestíhali. Lenže potom sa chytila ich šikovná rozohrávačka Bouderrová a do konca I. polčasu hostky stiahli domáci náskok na 38:33.

V 22. min musela predčasne z palubovky po druhej nešportovej osobnej chybe Bálintová a hostky po troch úspešných útokoch trojkou Lewisovej znížili na rozdiel jediného bodu (42:41). Hosťujúci lavínu sa snažili zastaviť najmä neúnavná Žirková a spoza trojkového oblúka neomylná Allenová. A podarilo sa im to. V 28. min Košičanky viedli opäť výraznejšie 57:44 a do poslednej desaťminútovky vstupovali s náskokom 61:49.

To nebolo zďaleka všetko v podaní slovenského majstra. O ďalšie dve minúty už bolo 69:49 a Francúzky nevedeli, kam skôr skočiť. Keď Allenová piatou trojkou necelé dve minúty pred koncom zvýšila na 81:62, otázkou už bola len výška domáceho víťazstva.

Hlasy:

Peter Jankovič (tréner Good Angels Košice): „Obrovskou bojovnosťou sme dosahli tento výsledok. Ak by mi pred zápasom niekto povedal, že zvíťazíme o 19 bodov, neveril by som a bral by som to všetkými desiatimi. Treba však nohami zostať na zemi, lebo máme za sebou len prvý polčas. Tak ako sme my dnes súpera prekvapili, môže aj on nás v odvete. Bude to tam ťažké. Aj dnes ukázali, že majú obrovskú kvalitu, ale my sme boli lepším tímom.“

Zuzana Žirková (kapitánka Good Angels Košice): „Je to skvelé, ale odveta sa začne od stavu 0:0. Na zápas vo Francúzsku sa musíme dobre pripraviť, oddýchnuť si. Francúzsky basketbal je špecifický, tam sa nehrá jednoducho. Súperky sa dnes v istej fáze vrátili do zápasu, čiže ukázali, čoho sú schopné. Som však rada, že sme sa s tým vyrovnali ako aj s predčasným odchodom rozohrávačky, Teja Oblaková to zvládla skvele.“

Rebecca Allenová (krídelníčka Good Angels): „Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Rozhodol už náš skvelý úvod, keď nám padlo pár striel a potom to už bolo jednoduchšie. Som veľmi rada, že aj mne išla streľba v tomto stretnutí. Trojky som špeciálne trénovala a vyplatilo sa to. Teraz sme veľmi šťastné. Ak však v odvete nepotvrdíme tento výsledok, bude nám to nanič.“

Viac na túto tému: #Good Angels Košice #Európsky pohár FIBA