Prvé víťazstvo slovenských volejbalistiek. Hladko zdolali Francúzky

Slovenské volejbalové reprezentantky do 19 rokov sa prvého víťazstva na majstrovstvách Európy žien tejto vekovej kategórie (27. augusta - 4. septembra) dočkali vo svojom druhom vystúpení.

28.08.2016 19:05 , aktualizované: 20:46
VOLEJBAL ME do 19 rokov Slovensko - Francúzsko Foto: ,
Radosť hráčok Slovenska počas zápasu Majstrovstiev Európy žžien vo volejbale do 19 rokov proti Francúzsku.

Zverenky trénerky Evy Kosekovej po sobotňajšej prehre s Turkyňami 1:3 zdolali v nedeľu v Nitre Francúzky hladko 3:0 na sety. Mladé Slovenky v pondelok o 17.30 h nastúpia v rámci 1. skupiny proti chorvátskym rovesníčkam.

Druhá skupina, tiež za účasti šiestich krajín, sa hrá v maďarskom meste Györ. V roku 2012 obsadili volejbalistky SR „19“ v tureckej Ankare 9. miesto, predvlani sa neprebojovali na kontinentálny šampionát do Estónska a Fínska.

Majstrovstvá Európy volejbalistiek do 19 rokov v Nitre a maďarskom Györi (27. augusta – 4. septembra) – nedeľňajšie výsledky:

1. skupina (Nitra): Slovensko – Francúzsko 3:0 (22, 12, 11)
75 min, rozhodovali: Pavlov (Rus.) a Bartulová-Gustinová (Bosna a Herceg.), 300 divákov
Zostava SR: Fričová 18, Šimková 1, Šunderlíková 13, Körmendyová 1, Sedláčková 2, Cigániková 6, libero Španková (Šepeľová 11, Ramajová 0, Adamovičová 1, Zimová 0, Tereňová 0)

Slovenky začali lepšie a po ese Šimkovej viedli 6:4. Náskok však dlho neudržali a onedlho sa do vedenia 12:9 dostali Francúzky. Slovenky však zapli a pri servise Körmendyovej vyrovnali na 12:12. V ďalšom priebehu sa však domáce volejbalistky nevedeli presadiť v útoku, trápili sa na prihrávke a Francúzsko si vypracovalo vedenie 18:13. Pri Šepeľovej podaní znížili Slovenky na 16:18. Po dlhej výmene bodovala Fričová a domáce sa dostali na 18:19. Záver setu zvládli Slovenky fantasticky, servisom potiahla Cigániková a prvý set vyhrali 25:22.

V druhom sete prehrávali Slovenky 0:2, ale skóre otočili a po Fričovej ese viedli 5:2. Výborne podávala Körmendyová a po bloku Šepeľovej bolo 10:3. Potom dala eso Šunderlíková, na kolíku sa presadila Fričová a náskok narástol na deväť bodov – 13:4. Slovenky jasne dominovali v každej činnosti a najmladšia slovenská hráčka Fričová zvýšila už na 17:7. Domáce mali set jasne v rukách a vyhrali ho 25:12.

Slovenské pokračovali v dobrom výkone a na začiatku tretieho setu sa po esách Šepeľovej dostali do vedenia 12:5. Francúzky potom vďaka dobrému servisu znížili na 9:13. Domáce však opäť zapli pri podaní kapitánky Sedláčkovej sa dostali do vedenia 17:9. Záver duelu patril jednoznačne slovenským volejbalistkám, ktoré vo výbornej atmosfére zavŕšili víťaznú jazdu, tretí set vyhrali 25:11 a získali veľmi cenné tri body.

Hlasy:
Eva Koseková (trénerka SR „19“): „Dnes sme veľmi chceli vyhrať, pretože v prvom zápase s Tureckom sme mohli len prekvapiť. Som rada, že sme získali tri body, ktoré sú veľmi dôležité. Na začiatku sme mali trochu zviazané ruky, pretože sme vedeli, že máme na to, aby sme zvíťazili. Otočili sme však prvý set a potom sme sa už rozbehli. Podali sme kolektívny výkon, na čom sme od začiatku stavali, pretože nemáme v tíme veľké osobnosti.“

Lucia Sedláčková (nahrávačka a kapitánka SR): „Som rada, že sme to zvládli. Zo začiatku sme sa trochu prispôsobili ich hre, pretože netlačili ako Turkyne, ale zvládli sme prvý set a potom sme sa rozbehli. Záver bol emotívny, diváci boli skvelí a ďakujeme im.“

Karolína Fričová (smečiarka SR): „Keby sme prvý set nevyhrali, tak by sa zápas asi vyvíjal inak. Našťastie, prelomili sme to pri osemnástom a deväťnástom bode a od druhého setu sme mali zápas v rukách. V druhom sete som už pri veľkom náskoku verila, že vyhráme, aj keď stále sme si hovorili, že musíme hrať koncentrovane, pretože sme prehrali niekoľko takýchto zápasov. Atmosféra počas celého zápasu bola úžasná a značne nám to pomohlo.“

Karolína Šunderlíková (univerzálka SR): „Hrali sme trpezlivo a koncentrovane. Servisom sme ich odtlačili od siete a mali sme prevahu. Víťazstvo nás veľmi teší, užili sme si oslavy, ale turnaj sa nekončí a musíme sa sústrediť na ďalšie zápasy.“

Ďalšie výsledky – 1. skupina (Nitra): Turecko – Belgicko 3:0 (23, 14, 17) Bulharsko – Chorvátsko hrá sa od 20.00 h

2. skupina (Györ/Maď.): Nemecko – Rusko 0:3 (-24, –21, –21) Maďarsko – Srbsko 0:3 (-16, –15, –20) Taliansko – Bielorusko hrá sa od 20.30 h

Najbližší program ME volejbalistiek do 19 rokov – pondelok 29. augusta:
1. skupina (Nitra): Francúzsko – Turecko (15.00), Chorvátsko – SLOVENSKO (17.30), Belgicko – Bulharsko (20.00)
2. skupina (Györ / Maď.): Srbsko – Nemecko (15.30), Bielorusko – Maďarsko (18.00), Rusko – Taliansko (20.30)

Viac na túto tému: #ženské ME vo volejbale do 19 rokov