Katar opäť šokuje. Zdolal aj Poliakov a už je iba krok od titulu šampiónov

Reprezentanti Kataru a Francúzska budú na XXIV. majstrovstvách sveta v hádzanej mužov aktérmi súboja o zlato.

30.01.2015 18:20 , aktualizované: 21:42
Katar, hádzaná Foto: ,
Fanúšička Kataru na semifinálovom zápase proti Poľsku.

Katarčania pokračujú v domácom prostredí v spanilej jazde, keď v piatkovom úvodnom semifinálovom dueli zdolali hráčov Poľska 31:29. Ťahúňmi domáceho tímu v športovej aréne v Lusaile boli okrem bosnianskeho rodáka a tradičnej opory v bránke Danijela Šariča aj pôvodom Kubánec Rafael Capote a domáci Kamalaldin Mallash. Obaja dali po šesť gólov. Poliakom nestačilo ani deväť zásahov Michala Jureckého.

Zverenci trénera Valera Riveru v prvej dvadsaťminútovke mierne zaostávali, ale postupne začali preberať opraty duelu do svojich rúk. V druhom polčase viedli už aj o 5 gólov (19:14 a 26:21) a svoj náskok už nepustili z rúk. Katar už dávno dosiahol svoj najväčší úspech na majstrovstvách sveta, predtým sa najlepšie umiestnil na šampionáte v roku 2003 (16. miesto). Katarčania budú prvými neeurópskymi medailistami v doterajšej histórii MS.

Ich súpermi v nedeľňajšom súboji o zlato budú Francúzi, ktorí v semifinálovom šlágri vyhrali nad obhajcami titulu Španielmi 26:22 (18:14). Úradujúci európski šampióni vyhrávali v priebehu I. polčasu už 12:7, ale hráči súpera po úspešnom vstupe do druhého dejstva znížili na 18:19 a neskôr 20:21 i 21:22.

Francúzi si však v záverečnej desaťminútovke vedenie postrážili a predstavia sa šiestykrát vo finále (neuspeli v ňom len pri svojom prvom pokuse). Zverenci trénera Clauda Onestu budú bojovať o svoju piatu víťaznú trofej z MS. Naopak, španielskych hráčov po prvom zaváhaní na turnaji (doteraz nestratili ani bod) čaká len duel o bronz s poľskými hádzanármi.

V bojoch o 5. – 8. miesto sa v piatok presadili favoriti. Chorvátsko zvíťazilo nad Nemeckom 28:23 a Dánsko si poradilo so Slovinskom 36:33. Oba víťazné tímy si zaistili účasť na turnajoch olympijskej kvalifikácie.