Katarský zázrak pokračuje, o medaily zabojujú i obhajcovia

Semifinalistami na XXIV. majstrovstvách sveta v hádzanej mužov sa stali Poliaci, domáci Katarčania, obhajcovia titulu Španieli a úradujúci európski šampióni Francúzi.

28.01.2015 21:26
Katar, fanúšikovia, hádzaná Foto: ,
Fanúšikovia hádzanárov Kataru.

V prvých dvoch stredajších štvrťfinálových dueloch sa zrodili prekvapenia na úkor favoritov. Poľskí reprezentanti už v druhom zápase vo vyraďovacej časti obrátili naruby papierové predpoklady a po Švédoch si to tentoraz odniesli Chorváti, ktorých v zápase s prelievaním skóre z jednej strany na druhú, zdolali 24:22 (12:10) vďaka trojgólovej šnúre v záverečných necelých šiestich minútach. Veľkú zásluhu má na tom brankár Slawomir Szmal. Zverenci trénera Michaela Bieglera budú hrať po 6 rokoch opäť o medailu z MS (zatiaľ majú bilanciu 0 – 1 – 2).

Ich súperom v boji o účasť vo finále budú Katarčania, ktorí pokračujú v senzačnom ťažení a zvýrazňovaní svojho historického úspechu. V domácom prostredí ich nezastavili ani Nemci, nad ktorými zvíťazili vo štvrťfinále 26:24 (18:14). Zverenci kouča Valera Riveru, ktorý pred dvoma rokmi priviedol k titulu Španielov, viedli v I. polčase už o sedem gólov (16:9). Vzdorovití nemeckí hráči znížili po zmene strán rozdiel na jediný presný zásah (19:20), ale vyrovnať sa im už nepodarilo. Katar je prvým ázijským tímom v semifinále MS mužov.

Štvrťfinálový šláger Španielsko – Dánsko, ktorý bol reprízou boja o zlato spred dvoch rokov, bol vyrovnaný (ani raz nebol rozdiel viac ako dvojgólový) a napínavý až do záverečného hvizdu. Napokon sa z tesného víťazstva 25:24 (11:11) tešili hráči z Pyrenejského polostrova. Dáni síce otočili z 20:22 na 23:22, ale potom sa Španieli znovu dostali do vedenia. Následne v čase 59:36 min vyrovnal Larsen a po oddychovom čase bol na konci španielskej akcie v poslednej sekunde Canellas, ktorý poslal loptu do dánskej siete a obhajcov do semifinále. V ňom budú čeliť hádzanárom Francúzska, ktorí nemali veľa práce so Slovincami (32:23), keď rozhodujúci náskok si utvorili už v prvom dejstve.