Basketbalisti zbabrali dobre rozohraný duel s Rumunskom

Nezvládli prvý krok a ich šance na postup klesli na minimum. Basketbalisti Slovenska nedotiahli do víťazného konca výborne rozohraný duel proti Rumunsku.

10.08.2014 20:56 , aktualizované: 21:30
zväčšiť Mareka Jašša (pri lopte) sa snaží zastaviť... Foto: SITA, Ján Slovák
Marek Jašš, Levente Szijarto Mareka Jašša (pri lopte) sa snaží zastaviť Rumun Levente Szijarto.

Hoci v prvej štvrtine viedli už o 16 bodov, nakoniec podľahli v prvom dueli kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy Rumunom vysoko 69:81 (41:31). Druhý zápas odohrajú v stredu o 19.15 v Rige proti domácim Lotyšom, ktorí sú favoritom základnej F-skupiny.

„Rumuni ukázali veľkú silu, basketbalové myslenie bolo na ich strane. Možno sme to v úvode trochu prepálili, hoci sme sa krátkymi striedaniami snažili udržať chlapcov v tempe. Problém bol v našom úzkom kádri. Robili sme chyby v obrane a dostávali ľahké koše. Sme veľmi sklamaní, ale musíme mať hlavy hore. Kvalifikácia sa ešte len začala,“ vravel po zápase tréner Milan Černický.

Jeho zverenci vstúpili do stretnutia ideálne. V tretej minúte viedli vďaka rýchlej hre a šikovným protiútokom už 11:3, na čo reagoval tréner hostí oddychovým časom. Ani ním rozbehnutých Slovákov nepribrzdil. Zmena prišla až za stavu 23:7, keď hostia zagresívnili obranu a ich striedajúci hráči výrazne oživili hru. Prvú štvrtinu vyhrali domáci 27:13 vďaka košu Kuffu spolu s klaksónom.

V druhej časti už mali navrch hostia, najmä pod košom. Znížili na rozdiel siedmich bodov. Posledné slovo však mal opäť Kuffa a trojkou upravil pred veľkou prestávkou na 41:31.

Rumuni výborne odštartovali druhý polčas. Úvodné štyri minúty vyhrali 13:2 a po prvý raz v stretnutí sa dostali do vedenia 44:43. Za stavu 51:55 zastavil trhák súpera trojkou Miloševič – no ukázalo sa, že len na chvíľku. Do konca tretej štvrtiny bodovali už len Rumuni a tak pred záverečnou desaťminútovkou viedli 60:54.

V nej Slováci štyrmi bodmi vykresali nádej (58:60), no hostia mali vďaka agresívnej obrane a presnejšej muške vývoj zápasu pod kontrolou. Dve minúty pred koncom museli duel za stavu 63:73 na pätnásť minút prerušiť pre výpadok prúdu. Nakoniec Rumuni triumfovali 81:69 a šanca slovenských basketbalistov na postup zo skupiny je už viac-menej len teoretická.

Slovensko – Rumunsko 69:81 (27:13, 14:18, 13:29, 15:21)

• Zostava a body SR: Miloševič 20 (4 trojky), Bílik 10, Sedmák 8, Dorazil 7, Jašš 4/10 doskokov (Kuffa 10, Mrviš 6, Šimek 4, Žiak 0)
  • Najviac bodov Rumunska: Nicoara 20, Moldoveanu 18, Gutoaia 13

TH: 16/10 – 28/21, fauly: 25 – 19, trojky: 9 – 4