Volejbalisti Humenného majú štvrtý titul, Svidník vo finále bez víťazstva

Volejbalisti ŠK Chemes Humenné získali štvrtý titul slovenských šampiónov v klubovej histórii. Humenčania potvrdili dominanciu z párnych rokov od roku 2008 a po triumfoch v ročníkoch 2007/08, 2009/10, 2011/12 uspeli aj v tohtosezónnom play-off. Vo finále play-off 2013/14 zdolali hráčov VK Slávia Svidník jednoznačne 4:0 na zápasy. Vo štvrtkovom štvrtom dueli série na palubovke Slávie zvíťazili Humenčania zhodne ako v predošlých troch finálových zápasoch 3:1.

24.04.2014 22:07
Humenné, volejbal Foto: ,
Radosť volejbalistov Humenného.

V tohtoročnej vyraďovacej časti vyhrali hráči Humenného všetkých desať stretnutí. „Chemesáci“ vo štvrťfinále eliminovali VK Spartak Komárno, v semifinále si poradili s volejbalistami VK MIRAD PU Prešov. Zaujímavosťou play-off sezóny 2013/2014 je, že vo všetkých ôsmich sériách (4 x štvrťfinále, 2 x semifinále, o 3. miesto, finále) sa z celkového triumfu tešilo vždy mužstvo, ktoré vstupovalo do vyraďovacích bojov z lepšej pozície po nadstavbovej časti extraligy. Zároveň platí, že každá séria sa skončila v najkratšom možnom termíne – tím, ktorý prehral úvodný duel, nezvíťazil v žiadnom zostávajúcom stretnutí predmetnej série.

Finále slovenskej extraligy bolo prvýkrát v histórii súbojom ŠK Chemes Humenné a VK Slávia Svidník. Svidník vyťažil zo svojej premiérovej účasti vo finále strieborné medaily. V tejto sezóne sa Humenné a Svidník stretli celkovo šesťkrát, všetky duely bez výnimky vyhrali hráči ŠK Chemes. Okrem súbojov vo finálovej sérii odohrali oba tímy dva vzájomné zápasy v rámci nadstavbovej časti extraligy, v oboch stretnutiach zvíťazili Humenčania bez straty setu 3:0.

Extraliga mužov – play-off – finále – štvrtý zápas:
VK Slávia Svidník – ŠK Chemes Humenné 1:3 (-24, –19, 15, –19) – konečný výsledok série: 0:4, Humenné získalo titul majstra SR
131 minút, rozhodovali: Porvazník a Daruľa, 600 divákov
Svidník: Skasko, Soták, Martin Sopko ml., Száraz, Malina, Bucki, libero Vitko (Drobňák, Hauer, Kuchárik, Labik)
Humenné: De Amo, Jakubov, Mizerák, Mlynarčík, Javorčík, Joščák, libero Szymczak (Bališin, J. Hriňák, Pavelka)

Úvod zápasu bol vyrovnaný, ani jeden tím nedokázal svojmu súperovi výraznejšie odskočiť. Po druhom technickom oddychovom čase sa Humenčania odpútali od domácich na rozdiel dvoch bodov (19:17), no Svidníčania vyrovnali skóre – 21:21. Koncovku lepšie zvládli hráči Humenného a v prvom sete uspeli 26:24.

Počas prvého technického prerušenia hry v druhom sete vyhrávali zverenci trénera Richarda Vlkolinského 8:7. Svoj náskok postupne zveľadili, vyhrávali 16:13 i 21:16 a v druhom sete napokon dominovali 25:19.

Humenčania vstúpili do tretieho setu vo vedomí, že výhrou v tejto časti hry môžu ukončiť extraligovú sezónu ziskom majstrovského titulu. Svidníčania si v úvode setu vypracovali vedenie 5:1 a naznačili, že predstavy „chemesákov“ o rýchlom ukončení duelu im nie sú po vôli. Hráči z centra Horného Zemplína následne spresnili hru a korigovali skóre (9:11), zverenci Petra Kalného však opäť odskočili a viedli 18:11. Tretí set vyhral Svidník 25:15.

Za stavu 1:0 pre Svidník vo štvrtom sete zápas na niekoľko minút prerušili pre problémy s osvetlením, ktorým sa Svidníčania nevyhli ani v úvode stredajšieho tretieho finálového merania síl. Humenčania si vzápätí pripísali tri body a zvrátili skóre vo svoj prospech (3:1). Počas prvého technického oddychového času viedli „chemesáci“ 8:3, po prestávke i 14:9 a istým krokom kráčali k honoru republikových šampiónov. Štvrtý set napokon Humenčania vyhrali 25:19 a zaslúžene sa tešili zo štvrtého titulu za ostatných sedem sezón.