Kombináciu vyhral Lodwick. Kartík skončil 52., no i tak bol spokojný

Prekvapujúcim víťazom pretekov v severskej kombinácii na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Liberci sa stal najstarší muž celého štartového poľa, 32-ročný Američan Todd Lodwick. Viedol už po bežeckej časti, v skokanskej si svoju pozíciu bezpečne udržal.

20.02.2009 19:50
Todd Lodwick Foto:
Zlatý medailista z MS v severskej kombinácii v českom Liberci Todd Lodwick z USA a jeho spontánna radosť.

Striebro patrí Nemcovi Tinovi Edelmannovi, bronz si vybojoval Jason Lamy Chappuis z Francúzska. Preteky boli netradične roztiahnuté na dva dni. Vo štvrtok sa uskutočnila iba bežecká časť, silný vietor a husté sneženie nedovolili pretekárom absolvovať aj skoky na mostíku HS-100. V piatok už vietor nehrozil, a tak mohli kombinátori preteky dokončiť.

Víťazstvo Lodwicka sa neočakávalo, pretože v sezóne žiadne mimoriadne výsledky nedosahoval. Nakoniec sa ukázali ako mimoriadne dôležité najmä jeho dlhoročné skúsenosti. Naopak, bez medaily ostali suveréni vo Svetovom pohári – líder Anssi Koivuranta z Fínska skončil štvrtý a Nór Magnus Moan dokonca až devätnásty.

Jediný slovenský reprezentant v 58-člennom štartovom poli Róbert Kartík skončil päťdesiaty druhý. O jedno miesto si teda v porovnaní s bežeckou časťou polepšil. Možno by sa niekomu málilo, devätnásťročný Banskobystričan bol však spokojný. „Nad očakávanie som skončil v bežeckej časti. Zaostať o tri minúty za absolútnou svetovou špičkou je pre mňa dobrý výsledok. V skokanskej časti som to mohol azda ešte viac vylepšiť, ale nebol to celkom zlý skok,“ skomentoval svoj výkon po pretekoch.

Je prakticky jediným slovenským lyžiarskym klasickým „obojživelníkom“, ktorý sa nemusí hanbiť predstaviť sa na medzinárodnej scéne. Vie, že je stále iba na začiatku svojej kariéry. „Výsledok z majstrovstiev sveta bude pre mňa veľkou motiváciou do ďalšej práce. Určite by som sa raz chcel prepracovať až do Svetového pohára. Do konca sezóny ešte absolvujem niekoľko štartov v Kontinentálnom pohári. Chcem zbierať body, ale najmä skúsenosti,“ pokračoval kombinátor, ktorý nedávno na juniorských majstrovstvách sveta v Štrbskom Plese skončil o tri priečky nižšie ako teraz na seniorskom šampionáte.

"Zdá sa mi, že tu to bolo lepšie. V každom prípade sa budem domov vracať s dobrými pocitmi. Bol som na takomto veľkom podujatí po prvý raz, verím, že nie naposledy,“ uzavrel Róbert Kartík.

Severská kombinácia s hromadným štartom:
1. Todd Lodwick (USA) 276,0 b, 2. Tino Edelmann (Nem.) 273,7, 3. Jason Lamy Chappuis (Fr.) 265,2, 4. Anssi Koivuranta (Fín.) 260,2, 5. Bill Demong (USA) 258,7, 6. Christoph Bieler (Rak.) 256,7, 7. Petter Tande (Nór.) 255,5, 8. Eric Frenzel (Nem.) 255,2, 9. Jaakko Tallus (Fín.) 251,0, 10. Francois Braud (Fr.) 249,2, … 52. Róbert Kartík (SR) 100,2 – nepostúpil do 30-členného finále.