Kližan prehral s Čiličom. Dva sety hral vyrovnanú partiu, potom dostal kanára

Martin Kližan dohral na US Open a do štvrťfinále nepostúpil. Konečnou pre slovenského tenistu bolo osemfinále dvojhry. Kližan nestačil na skúsenejšieho Chorváta Marina Čiliča a podľahol mu 5:7, 4:6, 0:6.

03.09.2012 23:32 , aktualizované: 04.09.2012 00:07
Martin Kližan Foto:
Martin Kližan už tušil, že premrhal veľkú šancu.
debata (2)

Stretnutie trvalo 123 minút a slovenský tenista v záverečnom sete utŕžil nepopulárneho „kanára“.

Napriek tomu dosiahol 23-ročný zverenec Karola Kučeru najväčší úspech v kariére. Zatiaľ posledným slovenským štvrťfinalistom na grandslamovom turnaji bol Dominik Hrbatý na Australian Open 2005. V New Yorku sa zo Slovákov dostal najďalej ešte v roku 1986 Miloslav Mečíř. Do finále.

Marin Čilič prejavil v dôležitých momentoch... Foto: SITA
Marin Čilič Marin Čilič prejavil v dôležitých momentoch viac rozvahy a skúseností.

Kližan dlho držal krok s nasadenou dvanástkou a bývalou svetovou deviatkou, takmer dvojmetrovým Chorvátom, a prvé dva sety mohol aj vyhrať. To by však musel premeniť jediné dva brejkbaly za stavu 4:4 v prvom sete a udržať náskok 4:2 v druhom. Čilič v prvých dvoch dejstvách nebol lepším hráčom, nehral pekný tenis, ale umne ťažil z chýb svojho súpera. Kližana v dôležitých momentoch nepodržal ani servis. Keď v druhom sete jeho súper otočil z 2:4 na 6:4, čoskoro 24-ročný Chorvát sa dostal na koňa a zvyšok zápasu mal už jednoznačný priebeh. V treťom sete nováčik v grandslamovom osemfinále neuhral ani gem.

„Prvé dva sety, to bol veľmi vyrovnaný tenis, v treťom už bol súper sebavedomejší a počínal si lepšie. Hralo mu mu ľahšie pod vplyvom náskoku 2:0. Mal som šance, bojoval som od začiatku až do konca. Škoda, že som nezískal druhý set, v ktorom som bol lepší,“ povedal v prvej reakcii Martin Kližan.

„Myslím si, že kľúčový bol prvý set. Mal som v ňom aj trochu šťastia, že som najprv nestratil moje podanie a potom som súpera brejkol. Druhý set plný zvratov sa mi napokon tiež podarilo získať. Celkovo si myslím, že som lepšie zvádal dôležité momenty,“ povedal Čilič v prvom interview pre organizátorov ešte na kurte.

Čilič postúpil na US Open do štvrťfinále druhý raz po roku 2009. Jeho súper vzíde zo súboja Andy Murray (V.Brit.-3) – Milos Raonic (Kan.-15). Kližan bol jediný nenasadený hráč a zároveň jediný ľavák spomedzi šestnástky osemfinalistov. Do turnaja vstúpil z 52. pozície v rebríčku. Posunúť by sa mal podľa predbežných prepočtov ATP na 48. miesto, čo by bolo vyrovnanie jeho kariérneho rebríčkového maxima.