Jankovičová na Open skončila, Dokičová s nadľudským výkonom postúpila

Svetová jednotka Jelena Jankovičová vypadla prekvapujúco už v osemfinále Australian Open. Srbská tenistka v nedeľu v Melbourne nestačila na Francúzku Marion Bartoliovú, ktorej podľahla 1:6, 4:6.

25.01.2009 07:20 , aktualizované: 13:37
Jelena Jankovičová Foto: ,
Jelena Jankovičová po prehratom zápase.

Bartoliová sa viezla na víťaznej vlne po úspechu v treťom kole, kde vyradila českú hráčku Luciu Šafářovú. „Dosť som si verila, pretože v poslednom zápase som hrala naozaj dobre,“ povedala novinárom wimbledonská finalistka z roku 2007.

Srbská favoritka sa potýkala predovšetkým s nespoľahlivým servisom. Bartoliová to využila a dostávala ju pod tlak údermi z oboch strán. „Vedela som, že ak budem mať svoj deň, môžem Jelenu poraziť. Bolo to len o zahratí správnych úderov v správny čas a nerobení veľkého množstva chýb.“

Jankovičová v prvom sete uhrala pri vlastnom podaní len trinásť loptičiek. V druhom dejstve sa finalistka vlaňajšieho US Open zlepšila, ale na úspech to nestačilo a sen o prvom grandslamovom víťazstve v kariére sa jej v Melbourne nesplní. „Pochopiteľne, je to sklamanie, každý nerád prehráva. Dnes to bol pre mňa ťažký deň. Nechala som svoju súperku, aby ma prevýšila a hrala si svoju hru,“ zhodnotila zápas.

Na pokraji vyradenia sa ocitla aj tretia nasadená Dinara Safinová z Ruska. V rozhodujúcom treťom sete zápasu s Francúzkou Alizé Cornetovou prehrávala už 2:5 a dvakrát čelila podaniu súperky na víťazstvo v dueli. Pri tom druhom si Cornetová vypracovala dva mečbaly, ale ruská tenistka za kritického stavu spresnila hru a oba odvrátila. Nakoniec vyhrala tretí set 7:5 a postúpila do štvrťfinále.

Austrálska držiteľka voľnej karty Jelena Dokičová po prvý raz od parížskeho Roland Garros 2002 postúpila do štvrťfinále na niektorom z grandslamových turnajov. Niekdajšia štvorka rebríčka zvíťazila 19-ročnou Ruskou Alisou Klejbanovovou, 31. v renkingu, za 182 minút 7:5, 5:7, 8:6, hoci v každom sete minimálne raz prehrávala o brejk, vrátane stavu 1:3 v rozhodujúcej časti, a urobila dovedna 58 nevynútených chýb (11 dvojchýb). Napokon rozhodla Dokičovej mentálna prevaha, vyplývajúca z väčších skúseností i podpory publika v 15-tisícovej Aréne Roda Lavera.

Dokičová, momentálne až 187. v systéme (teraz sa prinajhoršom vráti do hornej stovky), bude medzi najlepšími ôsmimi čeliť Ruske Dinare Safinovej. Turnajovej trojke podľahla pred šiestimi rokmi v Šanghaji v ich jedinom doterajšom vzájomnom dueli 1:6, 4:6.

Slovenská tenistka Dominika Cibulková pokračuje vo víťaznom ťažení, po sobotňajšom postupe do 4. kola vo dvojhre bola 19-ročná Slovenka v nedeľu úspešná aj v miešanej štvorhre. Po boku Rakúšana Jürgena Melzera postúpila už do štvrťfinále, keď v atraktívnom osemfinálovom súboji 2. kola zdolali slovenskú rodáčku Jarmilu Gajdošovú a jej austrálskeho snúbenca Samuela Grotha 6:7 (2), 6:2, 10:5 v zápasovom tajbrejku.

Dvojhra – osemfinále:

Marion Bartoliová (16-Fr.) – Jelena Jankovičová (1-Srb.) 6:1, 6:4
Dinara Safinová (3-Rus.) – Alizé Cornetová (15-Fr.) 6:2, 2:6, 7:5
Vera Zvonarevová (7-Rus.) – Naďa Petrovová (10-Rus,) 7:5, 6:4
Jelena Dokičová (Austr.) – Alisa Klejbanovová (29-Rus.) 7:5, 5:7, 8:6

Mix – osemfinále:

Dominika Cibulková, Jürgen Melzer (SR/Rak.) – Jarmila Gajdošová, Samuel Groth (Austr.) 6:7 (2), 6:2, 10:5