Hamilton je majster sveta. Rosberga vyradili z hry technické problémy

Lewis Hamilton využil svoj skvelý štart aj technické problémy tímového kolegu Nica Rosberga a druhý raz v kariére sa stal majstrom sveta v motoristickej formule 1.

23.11.2014 13:00 , aktualizované: 15:44
Lewis Hamilton Foto: ,
Šampanské na pódiu v Abú Zabí.

Britský pilot Mercedesu potvrdil zisk druhého titulu víťazstvom na záverečnom podujatí tohtoročného seriálu MS v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Hamilton prvýkrát triumfoval pred šiestimi rokmi ešte vo farbách McLarenu.

„Som šampión! Ó môj bože, nemôžem tomu uveriť,“ radoval sa britský pilot ešte v kokpite tesne po prejazde pod šachovnicovou vlajkou. „Toto je najkrajší deň v mojom živote. Aj ten v roku 2008 bol špeciálny, ale dnešok je ďaleko pred ním. Predviedol som raketový štart, pravdepodobne môj najlepší. Auto sa správalo fantasticky a v pretekoch sme si počínali skutočne dobre. Pri vstupe do pretekov mi hlavou prúdilo veľké množstvo myšlienok, ale monopost bol jednoducho skvelý. Nico bol celý rok neuveriteľným konkurentom. Je smutné, že jeho auto nemalo potrebnú rýchlosť, takže so mnou nemohol súperiť až do konca. Je to vynikajúci športovec, po pretekoch prišiel za mnou a pogratuloval mi k titulu. Celú sezónu jazdil super, predovšetkým v kvalifikáciách,“ pokračoval Hamilton na pódiu.

zväčšiť Lewis Hamilton a jeho slzy dojatia. Foto: SITA/AP, Luca Bruno
Lewis Hamilton Lewis Hamilton a jeho slzy dojatia.

Druhý kandidát na majstrovskú pozíciu Rosberg mal v nedeľu problémy so systémom rekuperácie energie (ERS) a napokon obsadil nebodovanú 14. priečku. V hodnotení MS zaostal za Britom o 67 bodov.

Druhé miesto si na okruhu Yas Marina vybojoval Brazílčan Felipe Massa zo zoskupenia Williams, pre rodáka zo Sao Paula je to najlepšie umiestnenie v tomto ročníku a tretie na pódiu. Predtým bol dvakrát tretí (Taliansko, Brazília).

Na tretej priečke skončil Massov tímový kolega Valtteri Bottas, fínsky pilot sa dostal šiesty raz na stupeň víťazov. Na konte má aj dve druhé miesta (V. Británia, Nemecko) a štyri tretie (Rakúsko, Belgicko, Rusko, Abú Zabí). V pretekoch sa udeľoval dvojnásobný počet bodov.

Hamilton dosiahol v Abú Zabí svoje 33. víťazstvo v kariére a po Jackiem Stewartovi sa stal len druhým britským jazdcom F1 s viac ako jedným titulom majstra sveta. Rodák zo Stevenage v tejto sezóne dominoval, keď vyhral 11 z 19 pretekov. Na konto si pripísal štyri (Malajzia, Bahrajn, Čína, Španielsko) aj päť (Taliansko, Singapur, Japonsko, Rusko, USA) úspechov po sebe. „Som šampión! Ó môj bože, nemôžem tomu uveriť,“ radoval sa britský pilot ešte v kokpite tesne po prejazde pod šachovnicovou vlajkou.

Rosberg prekonal svojho tímového kolegu iba v kvalifikáciách (bilancia 11:7) a stal sa kráľom druhých miest – získal ich dokopy desať. Tretia pozícia v poradí jazdcov patrí Danielovi Ricciardovi z Red Bullu.

Celkové prvenstvo v Pohári konštruktérov si jednoznačne vybojoval Mercedes, ktorý oslavoval v predstihu už po októbrových pretekoch v Rusku. Nemecké zoskupenie vyhralo šampionát o 296 bodov pred Red Bullom. Jazdci Mercedesu triumfovali na 16 z 19 pretekov, double dosiahli v jedenástich prípadoch.

Hamilton vynikajúco odštartoval a predbehol víťaza kvalifikácie Rosberga. Nemec bezmála prišiel aj o druhú pozíciu, ale pred Massom si ju napokon spočiatku dokázal postrážiť. Britský jazdec mal po prvom kole pred Rosbergom náskok už viac ako jednej sekundy. Po prvom kole zastávok v boxoch sa na čelných priečkach nič nezmenilo, Hamiltonov náskok sa pohyboval na úrovni 2,5 sekundy.

zväčšiť Lewis Hamilton na trati v Abú Zabí. Foto: SITA/AP, Luca Bruno
Lewis Hamilton Lewis Hamilton na trati v Abú Zabí.

Rosberg začal mať v polovici pretekov problémy so systémom ERS a za Hamiltonom po chvíli zaostával už o viac ako 10 sekúnd. Navyše, zozadu sa začal naňho lepiť Massa a o niekoľko kôl ho aj predbehol. Rosbergove problémy trvali, zakrátko sa pred neho dostal aj Massov kolega Bottas a po následnej druhej zastávke u mechanikov sa prepadol na siedmy post. Nemec napokon skončil vzadu a víťazný Hamilton mohol po šiestich rokoch znovu oslavovať.

Výsledky – Veľká cena Abú Zabí – nedeľa:
1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:39:02,619 h, 2. Felipe Massa (Braz.) Williams +2,5 s, 3. Valtteri Bottas (Fín.) Williams +28,8, 4. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +37,2, 5. Jenson Button (V. Brit.) McLaren +1:00,3 min, 6. Nico Hülkenberg (Nem.) Force India +1:02,1,… 14. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +1 kolo

Konečné poradie MS (po 19 pretekoch): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 384 bodov, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 317, 3. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 238, 4. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 186, 5. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 167, 6. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 161

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 701, 2. Red Bull 405, 3. Williams 320, 4. Ferrari 216, 5. McLaren 181, 6. Force India 155

Debut v F1: Austrália 2007
Najlepšie umiestnenie v seriáli MS F1: dvojnásobný majster sveta (2008, 2014)
Prvé víťazstvo: Kanada 2007
Zatiaľ posledné víťazstvo: Abú Zabí 2014
Počet pole position: 38
Počet štartov v pretekoch F1: 147
Počet víťazstiev v pretekoch F1: 33
Počet bodov v pretekoch F1: 1486
Doterajšie tímy v F1: McLaren (2007 – 2012), Mercedes (od roku 2013)

ONLINE PRENOS

55. kolo: CIEĽ!!! Hamilton vyhráva preteky aj celkový šampionát.
55. kolo: Posledné kolo pretekov, Hamilton má všetko pod kontrolou.
54. kolo: Mechanici volajú Rosberga do boxov, ten chce preteky dokončiť.
53. kolo: Massovove supermäkké pneumatiky už nie sú tak rýchle, Hamiltona ž Brazílčan nepredbehne.
51. kolo: Rosberg sa doslova vlečie na trati a zrejme bude musieť skončiť.
49. kolo: Hamilton má náskok 6,5 sekundy pred Massom.
48. kolo: Massa sťahuje náskok Hamiltona, ale pred cieľom ho zrejme už nedostihne.
46. kolo: Rosberg prepustil miesto už aj Hulkenbergovi.
44. kolo: Massa v boxoch, do vedenia ide opäť Hamilton, ktorý zasa zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov.
43. kolo: Hamilton zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov.
42. kolo: Rosberg má opäť problémy, vyletel z trate. V pretekoch však pokračuje.
40. kolo: Na čele nič nové. Vedie Massa pred Hamiltonom a Riccardom.
38. kolo: Rosberg padá a padá, predbehol ho Vettel, Nemec je ôsmy.
37. kolo: Vedie Massa pred Hamiltonom o 15 sekúnd. Brazílčan ešte pôjde do boxov.
35. kolo: Rosberg bol v boxoch a vrátil sa až na siedme miesto.
33. kolo: Rosberg je už štvrtý, predbehol ho Bottas.
32. kolo: Hamilton bol v boxoch, všetko bez problémov.
31. kolo: Pomaly už jazdí aj Hamilton, má problém, alebo tak výrazne zvoľnil?
30. kolo: Zdá sa, že o titule je rozhodnuté, na Rosberga sa začína tlačiť Bottas.
29. kolo: Hamilton už jazdí v pohode, dobieha ho Massa.
28. kolo: Veľké plamene z motora ukončili preteky pre Maldonada.
27. kolo: Massa pohodlne predbehol Rosberga.
26. kolo: Rosberg bol v poslednom kole pomalší viac ako o štyri ako Hamilton.
25. kolo: Rosberg má problém, hlási stratu výkonu. Zrejme je rozhodnuté.
24. kolo: Rosberg prebrzdil nájazd do zákruty, vyletel z trate a stratil ďalšie dve sekundy na Hamiltona.
22. kolo: Hamilton zvýšil svoj náskok na tri sekundy…
20. kolo: Na treťom mieste je Fellipe Massa so stratou viac ako deväť sekúnd.
18. kolo: Vpredu nič nové, rozdiel medzi vedúcou dvojicou sa nemení.
16. kolo: Z pretekov odstúpil Rus Kvjat.
15. kolo: Rozdiel medzi Hamiltonom a Massom je 2,2 sekundy.
14. kolo: V boxoch bol už aj líder Massa, takže na prvých dvoch miestach sú opäť Mercedesy. Rosberg zajazdil najrýchlejšie kolo.
13. kolo: Parádny súboj medzi Riccardom a Vergneom sa skončil v prospech Francúza, ktorý uhájil svoju pozíciu.
12. kolo: V boxoch bol aj Rosberg, vrátil sa tri sekundy za Hamiltona.
11. kolo: Hamilton bol v boxoch, mechanici pracovali na jednotku…
9. kolo: Jazdci Red Bullu sa derú vpred, obaja sú už v prvej desiatke.
7. kolo: Náskok Hamiltona narástol už na vyše dve sekundy. Do boxov išiel aj Alonsov tímový kolega Räikkönen a Jenson Button z McLarenu, pre ktorého je podujatie v Abú Zabí asi posledné v kariére.
5. kolo: Už na konci piateho kola išiel do boxov z piateho miesta Fernando Alonso s ojazdenými pneumatikami. Akú taktiku pripravuje Ferrari? 3. kolo: Hamiltonov náskok sa zvýšil o ďalšiu polsekundu. Rosberg tak nemôže využívať systém DRS na predbiehanie.
2. kolo: Hamilton má viac ako sekundový náskok… Poradie: 1. Hamilton, 2. Rosberg, 3. Massa.
1. kolo: Preteky odštartovali. Hamilton ide hneď na prvé miesto…
14.02: Autá sú už na svojich štartovacích roštoch…
14.00: Pretekári sú v zahrievacom kole.

Viac na túto tému: #Lewis Hamilton #Nico Rosberg