Dzurinda na košickom maratóne zaostal

Víťazom 82. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa stal Keňan David Maiyo. V súťaži žien triumfovala Edyta Lewandowská z Poľska. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vo svojom jubilejnom dvadsiatom maratóne v živote zaostal za vlaňajším výkonom o viac ako štrnásť minút.

02.10.2005 15:50
Mikuláš Dzurinda Foto:
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa po dobehnutí do cieľa MMM v Košiciach zveril novinárom, že najväčšiu chuť má v tej chvíli na pivo.

Maiyo pre svoju krajinu vybojoval štvrtý triumf na najstaršom európskom maratóne. Pred ním sa z prvenstva na MMM tešil Ernest Kipyego (2000) a dva razy David Kariuki v rokoch 2001 a 2002.

Na druhej priečke skončil ďalší Keňan David Kosgei časom 2:16:24 h, na tretej poľský maratónec Jan Bialk za 2:16:48 h. Do prvej päťky sa natlačili až štyria Keňania. Najlepší zo slovenských bežcov bol Marcel Matanin z Obalservisu Košice na 8. mieste časom 2:20:37 h a získal aj titul majstra Slovenska.

V súťaži žien triumfovala Edyta Lewandowská z Poľska časom 2:37:48 h. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vo svojom jubilejnom dvadsiatom maratóne v živote, pätnástom v Košiciach, dobehol na 210. mieste za 3:42:15 h. Za vlaňajším výkonom však zaostal o 14:02 min.

Maiyov víťazný čas bol najslabší na MMM za posledných osem rokov, naposledy dosiahol slabší výkon v roku 1997 Maročan Echadli – 2:16:22 h. Dvadsaťdeväťročný David Maiyo si v Košiciach vybojoval svoje prvé maratónske prvenstvo v kariére. Na stupňoch víťazov stál doposiaľ jediný raz, v roku 2002 v talianskom Firenze skončil tretí.

O víťazovi 82. ročníka MMM sa rozhodlo až tesne pred cieľom na Hlavnej ulici, keď Maiyo ušiel svojmu krajanovi Kosgeiovi, s ktorým bežal plece pri pleci približne od 35. kilometra. Do polovice trate (medzičas 1:06:05 h), keď sa o tempo starali vodiči Iveruk a Wojcik, sa bežalo na Dobrzynského rekord pretekov 2:12:35 h z vlaňajška, avšak ostré slnko a pre maratóncov nie veľmi vyhovujúcich 18°C napokon úsilie o zápis do histórie prekazilo. Minuloročný víťaz a traťový rekordér Adam Dobrzynski, ktorý v predchádzajúcich troch štartoch na MMM zakaždým stál na stupňoch víťazov, preteky nedokončil – odstúpil asi na 25. kilometri.

„Počasie nám dnes veľmi neprialo, slnko príliš pálilo,“ tvrdil v cieli víťazný David Maiyo, ktorý si v tomto roku na maratóne v Ríme utvoril osobné maximum 2:13:00 h. „Aj napriek tomu však mohol byť výsledný čas lepší, ak by bolo tempo rovnomernejšie. Na dvadsiatom piatom kilometri som začal tušiť, že by som mohol zvíťaziť. Košická trať je veľmi pekná, nie je náročná, a aj preto sa chcem vrátiť a odvďačiť sa výborným divákom kvalitnejším výkonom.“

Edyta Lewandowská sa do histórie Medzinárodného maratónu mieru zapísala v nedeľu ako jeho druhá poľská víťazka. Pred ňou triumfovala v ženskej kategórii dva razy jej krajanka Wioletta Urygová v rokoch 1997 a 1998.

„Počasie mi dnes nedovolilo myslieť na prekonanie traťového rekordu Aleny Peterkovej, ktorý som mienila zlepšiť. Na trati som urobila maximum, ale na lepší výkon to dnes nebolo. S víťazstvom som veľmi spokojná, čas som však očakávala kvalitnejší,“ tvrdila 25-ročná Poľka, siedma z prestížneho Berlínskeho maratónu v minulom roku. Za prvenstvo zinkasovala Lewandowská 4000 eur.

Druhá v cieli Jenny Clagueová z Veľkej Británie si výrazne zlepšila osobný rekord z 2:41:21 z tohtoročného maratónu v Londýne na 2:38:04 h. Majsterkou Slovenska sa stala Silvia Bíliková z AŠK Skalica časom 3:07:58 h, ktorá skončila celkovo na 5. mieste.

Tridsaťjedenročný Marcel Matanin sa pred štartom MMM netajil ambíciou zlepšiť si osobný rekord 2:17:22 h z roku 2004. Napokon však vo svojom druhom košickom maratónskom vystúpení nepokoril ani hranicu 2:20 h a útechou mu bol aspoň slovenský majstrovský titul a prémia 5000 Sk. „Mrzí ma to, lebo som bol dobre pripravený,“ vravel Matanin. „Do polovice pretekov to bolo všetko v poriadku, ale potom tempo kleslo aj vinou klimatických podmienok.“

Na 82. ročníku Medzinárodného maratónu mieru štartovalo vo všetkých súťažiach dovedna viac ako 2800 bežcov z 31 krajín.

Výsledky 82. ročníka MMM

• Maratón – muži: 1. David Maiyo 2:16:07 h, 2. David Kosgei (obaja Keňa) 2:16:24 h, 3. Jan Bialk (Poľ.) 2:16:48, 4. Collins Edep 2:17:34, 5. Sammy Rotich (obaja Keňa) 2:17:44, 6. Andy Jones (V. Brit.) 2:17:52, 7. Pawel Ochal (Poľ.) 2:19:57, 8. Marcel Matanin (Obalservis Košice) 2:20:37.
  • Majstrovstvá SR: 1. Marcel Matanin (Obalservis Košice) 2:20:37, 2. Imrich Pástor (obaja Obalservis Košice) 2:31:51, 3. Peter Prešnajder (AŠK Skalica) 2:35:45.
  • družstvá: 1. Obalservis Košice 10 b., 2. AŠK Skalica 14.
  • Maratón – ženy: 1. Edyta Lewandowská (Poľ.) 2:37:48, 2. Jenny Clagueová (V. Brit.) 2:38:04, 3. Svitlana Nechorostová (Ukr.) 2:40:37, 4. Ágnes Cziboková (Maď.) 3:05:50, 5. Silvia Bíliková (AŠK Skalica) 3:07:58, 6. Anna Balošáková (ŠKP Čadca) 3:14:04.
  • Majstrovstvá SR: 1. Silvia Bíliková (AŠK Skalica) 3:07:58, 2. Anna Balošáková (ŠKP Čadca) 3:14:04, 3. Eva Seidlová (AK Tlmače) 3:37:25.
  • Polmaratón – muži: 1. Miroslav Vanko (Obalservis Košice) 1:08:34, 2. Imrich Magyar (AC Nové Zámky) 1:11:36, 3. Branislav Arbet (JM Demolex Bardejov) 1:12:53.
  • Polmaratón – ženy: 1. Katarzyna Czubská (Poľ.) 1:21:35, 2. Zuzana Nováčková (MAC Rača) 1:21:55, 3. Ingrid Vančišinová (TJ Stročín) 1:25:49.