Džudista Randl prvýkrát vyhral preteky Svetového pohára

Dvadsaťštyriročný borec VŠC Dukla Banská Bystrica zvíťazil na turnaji Svetového pohára vo venezuelskom Isla de Margarita v hmotnostnej kategórii do 90 kg.

11.07.2011 13:55
Milan Randl Foto:
Milan Randl.

Randl zvíťazil prvýkrát na seniorskej úrovni a triumf z Venezuely patrí medzi jeho najväčšie úspechy v kariére. „Na turnaji vo Venezuele nebola kompletná svetová špička. Napriek tomu to netreba podceňovať. Body do rebríčka sú rovnaké bez ohľadu na účasť iných džudistov. Povedal by som, že piate miesto z majstrovstiev sveta 2009 v Holandsku si ja i Miňo ceníme ešte o trochu viac,“ povedal v pondelok predpoludním šéftréner slovenskej džudistickej reprezentácie Rastislav Mezovský, ktorý však zostal doma a Randlove výsledky sledoval len na internete.

Milan Randl mal vo Venezuele v 1. kole voľný žreb, v druhom kole si poradil s Brazílčanom Viniciusom Ňunesom na ippon. Slovák následne zdolal aj domáceho Josého Camacha a postúpil do semifinále. V ňom piaty z tohtoročných ME v Istanbule zvíťazil na ippon aj nad Nemcom Christophom Lambertom, ktorý ho zdolal na turnaji Svetového pohára v Miami (3. júla), a vo finále ho čakal ďalší Nemec – Aaron Hildebrand. Milan Randl zdolal v záverečnom súboji svojho 21-ročného súpera tiež na ippon a pripísal si historický prvý celkový triumf na turnaji SP.

„Miňo potvrdil skvelú formu. Dokázal, že je v jeho silách zdolávať aj borcov, s ktorými prehral v minulosti. Tento rok získal už viacero cenných skalpov. Síce ešte robí drobné chyby, ale v našom športe sa vlastne ani nedá hovoriť o nejakých veľkých chybách. Keď raz súper nastúpi o stotinku sekundy skôr, vy spadnete a nemáte šancu na opravu. Randl ma veľmi potešil, veď naposledy vyhral turnaj SP ešte v roku 2004 Jozef Krnáč. To bolo pred olympiádou v Aténach, keď triumfoval na vtedajšom turnaji A-kategórie v Prahe. Je to pre nás veľký prielom, akýsi posun. Dôležité je, že získal body do olympijskej kvalifikácie, ktorá sa uzatvorí až v apríli 2012 po majstrovstvách Európy,“ doplnil Mezovský.

Randl by sa mal najbližšie predstaviť na 5. Svetových vojenských hrách, ktoré sa od 16. do 24. júla uskutočnia v brazílskom Riu de Janeiro a slovenský borec má opäť medailové ambície.