Saganovi unikol triumf na prestížnej klasike o chlp: Je to môj osud, vraví

Slovenský cyklista Peter Sagan mal veľmi blízko k triumfu na cyklistických pretekoch E3 Harelbeke (206,4 km), jednej z tradičných jarných klasík na belgickom území, ale nedosiahol ho.

Peter Sagan
Peter Sagan.
Autor: ,

Sagan prehral v záverečnom finiši s poľským súperom Michalom Kwiatkowským (Team Sky), s ktorým strávil v úniku posledných 30 km. Čas víťaza bol 4:55:18 h, Sagan zaostal o približne 3 sekundy, keď v záverečnom kilometri nevedel zareagovať na Poliakov nástup.

Sagan teda nezopakoval úspech na tomto podujatí spred dvoch rokov. Zároveň si nevybojoval prvé víťazstvo v tomto roku a tiež v dúhovom drese majstra sveta, ktorý nosí na sebe od vlaňajšieho septembrového triumfu v americkom Richmonde.

Preteky, ktoré zvyknú prezývať aj Mini Okolo Flámska pre ich početné „kockové“ pasáže s dovedna 15 stúpaniami, rozhodol nástup Sagana s Kwiatkowským zo silnej skupiny klasikárov približne 30 km pred cieľom na Karnemelkbeekstraat (1530 m, 4,9%). Dvojica začala príkladne spolupracovať a po pár kilometroch si utvorila 16-sekundový náskok.

Pätnásť kilometrov pred cieľom ich náskok presiahol pol minúty a na záverečnej rovine si ho dlho stabilne udržiavali. Keď bol ich náskok 2 km pred métou stále 17-sekundový, bolo takmer isté, že víťazom bude Slovák alebo Poliak.

Do záverečného kilometra vstupovala dvojička s 11 sekundami k dobru, vtedy už Kwiatkowski Saganovi nestriedal. Napokon ho prekvapil nástupom, ktorý sa ukázal ako rozhodujúci. Tretí skončil Brit Ian Stannard (Team Sky).

„Viem ako sa Peter cíti. Jazdiť v dúhovom drese majstra sveta nie je jednoduché. Obaja však máme za sebou skvelé preteky. Výborne sme spolupracovali, podobne ako pred tromi rokmi na Strade Bianche. Ja som vydal zo seba všetko, mal som dobré nohy a šiel som odhodlane za víťazstvom. Samozrejme, tešil som sa aj z veľkej podpory tímových kolegov na čele s Ianom Stannardom,“ povedal Kwiatkowski v reakcii na webe Cyclingnews.

„Spolupracovali sme, v závere som však už nemal energiu. Bol lepší. Cyklistika je jednoduchá, to si myslím. Na konci takýchto pretekov je všetko inak. Zaútočil som, potom som si veľa odpracoval. Počas posledných dvoch kilometrov mi z vysielačky hlásili ‚musíš ťahať, musíš ťahať, všetci sa blížia‘. Mnoho som ťahal a pred cieľom už som nemal nohy,“ skonštatoval Sagan po pretekoch, citoval ho web cyclingnews.com. „Je to môj osud – kto má viac druhých miest než ja? Je čas začať vyhrávať,“ doplnil Sagan.

Dvadsaťšesťročný Žilinčan Peter Sagan odštartoval rok 2016 na klasikách v pomerne dobrej forme, na úvodnej európskej Omloop Het Nieuwsblad skončil druhý, na Strade Bianche obsadil štvrté miesto a o kvalitný výsledok na monumente Miláno-San Remo ho pripravil pád Fernanda Gaviriu 400 metrov pred páskou.

Medzitým si odskočil na etapové preteky Tirreno-Adriatico, kde v celkovom hodnotení skončil smolne druhý o 1 sekundu za Belgičanom Gregom van Avermaetom. Ten napokon v piatok na E3 Harelbeke chýbal. V noci pred pretekmi mal žalúdočné ťažkosti a tímový lekár BMC Racing mu odporučil dvojdňový oddych.

Preteky E3 Harelbeke a o dva dni neskôr a Gent-Wevelgem sú klasikami, ktoré slúžia cyklistom ako kvalitná príprava pred nastávajúcimi dvoma monumentmi Okolo Flámska (3. 4.) a Paríž-Roubaix (10. 4.).