Sagan získal bodkovaný dres a vrátil sa do desiatky v rebríčku UCI

Slovenský cyklista Peter Sagan sa vrátil do elitnej desiatky svetového rebríčka UCI. Na pretekoch Okolo Švajčiarska nazbieral za etapové výsledky 14 bodov, celkovo ich má 197 a patrí mu 10. priečka.

22.06.2014 18:30 , aktualizované: 18:39
Peter Sagan, Okolo Švajčiarska Foto: ,
Peter Sagan sa teší z etapového víťazstva na Okolo Švajčiarska.

V porovnaní s predchádzajúcim rebríčkom si polepšil o jednu pozíciu. Ďalší slovenský zástupca Peter Velits je s jedenástimi bodmi na 95. priečke.

Lídrom svetového rebríčka je naďalej Alberto Contador zo Španielska s 397 bodmi. Pred Nairom Quintanom z Kolumbie má náskok 52 bodov. Tretí je Rui Costa z Portugalska. V kalendári WorldTour je po Okolo Švajčiarska dvojtýždňová pauza a potom už od 5. júla nasleduje slávna Tour de France.

Rebríček UCI – stav k 22. júnu: Jednotlivci: 1. Alberto Contador (Šp.) 397 bodov, 2. Nairo Quintana (Kol.) 345, 3. Rui Costa (Portug.) 268, 4. Simon Gerrans (Aus.) Orica GreenEdge 264, 5. Fabian Cancellara (Švaj.) 262, 6. Alejandro Valverde (Šp.) 262, … 10. Peter Sagan 197, 95. Peter Velits (obaja SR) 11

Sagan vyhral štvrtýkrát bodovaciu súťaž vo Švajčiarsku

Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal štvrtýkrát po sebe víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska. Definitívne biely dres s červenými bodmi získal jazdec tímu Cannondale na tradičnom prípravnom podujatí pred Tour de France vďaka zisku 88 bodov a zopakoval svoje úspechy z rokov 2011, 2012 a 2013. Sagan bol v bodovacej súťaži vo Švajčiarsku suverénny, dres si obliekol po druhej etape a potom počas týždňa ho už nepustil z rúk.

V nedeľňajšej horskej etape do Saas-Fee (157 km) skončil Sagan na 88. mieste s mankom 32:39 min na víťazného Ruia Costu. Jeho náskok v bodovacej súťaži bol však pred etapou taký veľký, že mu stačilo v nedeľu už len prísť do cieľa. Druhého Baukeho Mollemu zdolal o 42 bodov. V celkovom poradí obsadil Sagan 68. miesto. Martin Velits prišiel v nedeľu do cieľa v rovnakej skupine ako jeho krajan na 80. priečke a celkovo skončil 117.

Víťazom nedeľňajšej etapy sa stal Portugalčan Rui Alberto Faria Da Costa z tímu Lampre-Merida. Vďaka úspechu trati z Martigny do Saas-Fee dosiahol aj celkový triumf na 78. ročníku týchto tradičných cyklistických pretekov. Ide o jeho tretí úspech v krajine „helvétskeho kríža“ po sebe, čo sa dosiaľ nepodarilo nijakému cyklistovi. Druhú priečku so 14-sekundovým odstupom obsadil v nedeľu Holanďan Bauke Mollema z Belkinu, tretí bol s mankom 24 s na víťaza v cieli domáci Mathias Frank zo zoskupenia IAM Cycling. V celkovom poradí je Frank druhý a Mollema tretí. Nemec Tony Martin, ktorý mal pred záverečnou etapou ako líder podujatia vyše minútový náskok na Da Costu, skončil celkovo štvrtý.

9. etapa (Martigny – Saas-Fee, 157 km): 1. Rui Alberto Faria Da Costa (Portug.) Lampre-Merida 4:13:14 h, 2. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +14 s, 3. Mathias Frank (Švaj.) IAM Cycling +24, 4. Steve Morabito (Švaj.) BMC +47, 5. Oliver Zaugg (Švaj.) Tinkoff-Saxo +47, 6. André Cardoso (Portug.) +1:28 min, … 80. Martin Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step, 88. Peter Sagan (SR) Cannondale obaja +32:39

Konečné poradie po 9. etape: 1. Rui Alberto Faria Da Costa (Portug.) Lampre-Merida 33:08:35 h, 2. Mathias Frank (Švaj.) IAM Cycling +33 s, 3. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +50, 4. Tony Martin (Nem.) Omega Pharma – Quick-Step +1:13 min, 5. Tom Dumoulin (Hol.) Giant-Shimano +2:04, 6. Steve Morabito (Švaj.) BMC +2:47, … 68. Peter Sagan (SR) Cannondale +50:06, 117. Martin Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +1:50:46

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 88, 2. Bauke Mollema (Hol.) 46, 3. Rui Costa (Portug.) 42

Viac na túto tému: #Peter Sagan #svetový rebríček UCI