Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Charfreitag: V lietadle ma všetko bolí

Najhoršia vec na olympiáde? Slovenský kladivár Libor Charfreitag má jasno - cesta. "Nepatrím k malým ľuďom a takí v lietadle veľké pohodlie nenájdu. Cesta je dlhá, v lietadle je málo miesta, všetko ma bolí. Je to dosť nepríjemné," vyratúva 190 centimetrov vysoký chlapisko s hmotnosťou 115 kilogramov. "Už nech to mám za sebou," povzdychne si.

29.07.2008 07:43
Libor Charfreitag Foto:
Libor Charfreitag
debata

Na cestu do Pekingu sa vydal spolu s ďalšími atlétmi, odtiaľ si ešte odskočia do Japonska na aklimatizačné sústredenie. „V Číne som už raz bol, ale okrem štadióna som nič nevidel. Ani do Pekingu nejdem za zážitkami. Chcem sa vrátiť s úspechom,“ naznačí.

Charfreitag bude štartovať už na tretej olympiáde (v Sydney skončil tridsiaty, v Aténach siedmy). S pribúdajúcimi skúsenosťami sa čoraz pevnejšie udomácňuje vo svetovej špičke, na lanských majstrovstvách sveta v Osake si vyhádzal bronzovú medailu. V Pekingu už nebude tým, kto môže prekvapiť, ale tým, od koho sa očakáva dobrý výsledok.

„Tlak sa bude stupňovať, ale dôležité je, ako sa s ním vyrovnáte. Mám za sebou už niekoľko ťažkých súťaží, súperov poznám. Myslím si, že žiadnu prehnanú nervozitu cítiť nebudem,“ vraví 30-ročný kladivár.

V ostatných týždňoch sa roztrhlo vrece s ďalekými hodmi, Charfreitagovi súperi dávajú o sebe vedieť. ,„Ja som teraz nebol na žiadnych súťažiach,“ pokrčí ramenami Trnavčan. „Tie hody nie sú prekvapením, pred olympiádou to tak býva. Dôležité však bude iba to, kto koľko hodí v Pekingu,“ zdôrazní.

So svojou prípravou na vrchol sezóny je spokojný. „V porovnaní s minulým rokom som na tom trošku lepšie, netrápia ma žiadne zranenia. Mám za sebou najtvrdšiu časť prípravy, takže forma nie je nič moc. Teraz však zvolním a výkon postupne pôjde hore. A to pomôže aj hlave,“ rozoberá.

V tejto sezóne hodil najďalej 80,45 metra. „Ak v Pekingu hodím ďalej, budem spokojný. Či to bude stačiť na štvrté, druhé či ôsme miesto – to je jedno,“ naznačí. O medaile hovorí opatrne. „Všetko sa bude odvíjať od záverečnej prípravy. Potom uvidím, či môžem myslieť na medailu, alebo nie. Na olympiáde bude skupinka piatich-šiestich kladivárov, z ktorej ktokoľvek môže siahnuť na medailu. Potešiteľné je, že v tej skupinke som aj ja.“

Charfreitag predpokladá, že na medailu bude potrebovať výkon blízky k jeho osobnému rekordu (ten je 81,81 m). „Kladivárska súťaž je lotéria. Vlani na majstrovstvách sveta sa hádzalo výnimočne ďaleko, až sedem ľudí hodilo za 80 metrov – to sa nikdy predtým nestalo. Aj v Pekingu bude určite na medailu potrebný výkon za osemdesiatku.“

Slovenský atlét sa teší na to, čo kladivári zažívajú veľmi zriedkavo – súťaž na veľkom štadióne pred vypredaným hľadiskom. „Pamätám si to z Atén spred štyroch rokov. V ten deň bolo okrem našej súťaže na programe aj finále stovky mužov a atmosféra bola neuveriteľná. To človek zažije iba na olympiáde,“ zdôrazní.

Aj súťaž kladivárov prichýli nová pýcha Pekingu – hlavný olympijský štadión prezývaný Vtáčie hniezdo. „Je to zaujímavá stavba, ale kruh bude mať také isté rozmery ako kdekoľvek inde a kladivo bude rovnako ťažké.“

debata chyba