Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Caban, utajený Slovák na streche sveta

Osem ráz liezol na himalájsku osemtisícovku. Lenže dobyl len jediný vrchol. Najvyšší. Mount Everest (8 848 m). Miroslav Caban si pohľad zo strechy sveta vychutnal 17. mája 2002. V článku množstvo krásnych fotiek

20.03.2008 08:04
debata

V slovenských štatistikách sa uvádza šesť pokoriteľov najvyššej hory planéty. Cabanovo meno medzi nimi nefiguruje. Pritom Caban je Slovák ako repa. Štyridsaťtriročný rodák z Brezna, ktorý väčšinu života prežil na Slovensku, sa usadil na Morave v Hustopečiach pri Brne. Jeho športový úspech si zarátalo do svojej exkluzívnej zbierky české horolezectvo. „Na mojich expedíciách som mal českých sponzorov a venovali im pozornosť najmä české médiá. Azda preto som zostal na Slovensku trochu utajený. Vždy som však liezol najmä sám za seba,“ tvrdí Caban, ktorý má stále slovenské občianstvo a bydlisko aj v Banskej Bystrici, kde žijú jeho rodičia.

Jeho otec Jozef Caban po pondelkovom rozhovore v Pravde s Petrom Hámorom, ktorý vyrazil tento týždeň na veľké himalájske dobrodružstvo, upozornil na fakt, že okrem Popradčana vystúpil na najvyššie kopce všetkých kontinentov a získal takzvanú korunu sveta ešte jeden Slovák – jeho syn. „Na poslednom vrchole som stál 20. augusta 2005, bol som teda až druhý Slovák za Petrom Hámorom,“ potvrdzuje Miroslav Caban. „Na rozdiel od neho som však zdolal všetky bez podpory umelého kyslíka, teda aj Everest. Preto si projekt Seven Summits, ako ho vo svete poznajú, vysoko cením. Najmä to, že som sa stal druhým mužom na svete, ktorý to zvládol. Predo mnou je iba legendárny horolezec Reinhold Messner.“

Dokazovanie tohto faktu nebolo jednoduché, teraz ho má potvrdený aj písomne, renomovanou inštitúciou. „Bola to iba náhoda, nešiel som cielene za tým, aby som získal nejaké prvenstvo,“ pripomína. „Iba ma dodatočne zaujímalo, koľko ľudí vystúpilo na všetky najvyššie vrchy kontinentov bez kyslíka. Obrátil som sa na celosvetovú štatistickú organizáciu, ktorá sídli v Belgicku. Odpísali mi, že som asi druhý za Messnerom. Žiadali však odo mňa, aby som sa obrátil aj na svetoznámu a všeobecne uznávanú himalájsku archivárku Elizabeth Hawleyovú v Káthmandú. Nebol to problém, poznám sa s ňou. Tá to potvrdila. V súčasnosti je už asi 150 ľudí, ktorí tento výkon zvládli. Bez kyslíka sme však iba traja. Vlastne možno už štyria. Nedávno som sa stretol s jedným argentínskym horolezcom na Aconcague, ktorý mi vravel, že tiež už absolvoval Seven Summits bez kyslíka.“

Na Evereste ho vítalo slnko

Na Mount Everest sa vybral pred šiestimi rokmi spolu s Milošom Panackým z Nového Jičína. Mal za sebou už skúsenosť z K2, druhej najvyššej a azda najobávanejšej hory vôbec. Nedala mu nijakú šancu. „Pred Everestom sme sa ešte vybrali na Čo Oju (na fotke), kde sme sa chceli najmä dobre aklimatizovať. Na vrchol sme sa nedostali, skončili sme vo výške sedemtisíc metrov. Potom sme zamierili do základného tábora pod najvyššiu horu sveta a za šesť dní som bol na jej najvyššom bode,“ vysvetlil.

Pohľad na Čo Oju.
Čo Oju Pohľad na Čo Oju.

Vystupoval z Tibetu severnou cestou, bez kyslíka, ale nie alpským štýlom. Vybudoval si tri postupné tábory. „Vrcholový útok som začal 17. mája 2002 o druhej ráno a na pravé poludnie som bol na vrchole. Mal som obrovské šťastie, držal som sa predpovedí jednej americkej meteorologickej spoločnosti a vyšlo mi ideálne počasie. Strávil som hore celú hodinu a urobil som si veľa krásnych záberov. Miloš sa dostal iba do výšky 8 200 metrov, no na vrchole sa stretla zaujímavá medzinárodná spoločnosť. Spolu so mnou tam boli aj Mexičania, Nemci i Francúzi.“ Tvrdí, že bez šťastia sa nedajú robiť veľké výkony. „Pohľad z Everestu na svet je úchvatný. Taký zážitok sa nedá ničím iným nahradiť. Je neporovnateľne krajší ako napríklad pohľad z lietadla,“ nadchýna sa.

Osemtisícovkám dal zbohom

Špičkový športovec, ktorý sa pätnásť rokov venoval vrcholovo volejbalu a v žilinskom drese si zahral aj najvyššiu súťaž, sa vlani pokúsil splniť svoj horolezecký sen. Naplánoval si veľkolepú akciu, ktorú nazval projekt 448. Za štyri mesiace chcel vystúpiť na štyri osemtisícovky (Šiša Pangmu, Čo Oju, Broad Peak, K2).

Viac fotiek Miroslava Cabana

„Niečo podobné, o čo sa pokúsi v najbližších týždňoch aj Peter Hámor,“ približuje. „Lenže nestál som ani na jednej. V tomto prípade som vystihol strašné počasie. Na dvoch som bol dvesto metrov pod vrcholom, na jednej päťsto a na K2 som sa dostal iba do výšky sedemtisíc metrov. Aj tak to bol úžasný zážitok.“ Po návrate sa zapovedal: „S osemtisícovkami som definitívne skončil.“

Na tom už nemieni nič meniť. „Už sa na také výkony necítim, som poznamenaný aj tým, že som sa dlho zaoberal vrcholovým športom, čo zanechá stopy aj na zdraví. Chcem teraz viac času venovať rodine, manželke Dane a deťom Kristýne a Martinovi. Hory si budem iba užívať. Špičkové športové výkony prenechám mladším a menej opotrebovaným.“

Tisíc fotografií z každého kontinentu

Dobrodruha, cestovateľa, horolezca a fotografa živilo dlho aj víno. V Hustopečiach vlastní štýlovú moravskú pivnicu, ktorú často navštevujú tiež prominentní hostia. Donedávna vyrábal pätnásťtisíc litrov  ročne. „Teraz je ho menej, väčšinu vína nakupujeme, potrebujeme široký sortiment a špičkovú kvalitu. V archíve máme asi dvetisíc fľašiek, ktoré stále obnovujeme, ponúkame asi dvadsaťpäť odrôd. Tejto činnosti sa teraz už viac venuje manželka s bratrancom od Zvolena.“ On si našiel lukratívnejší džob. Využil skutočnosť, že sa túlal mnoho rokov svetom a všetko v najvyššej kvalite zachytával objektívom. Teraz ponúka panorámy do interiérov. Podľa želania vyhotovuje panoramatické fotografie obrovských rozmerov. „Z každého kontinentu mám asi po tisíc záberov,“ tvrdí.

Na celej stene obývačky môžete mať unikátny pohľad z Mount Everestu alebo z Mount Vinsonu v Antarktíde. Z amerických národných parkov, afrického safari, Aljašky či Indonézie. Nie je to lacný špás. Za najatraktívnejšie obrázky na celú stenu zaplatí záujemca okolo dvadsaťtisíc českých korún. „Napriek tomu je o takéto fotografie veľký záujem. Podobnými aktivitami sa síce zaoberá dosť ľudí, ale vo veľkosti nad dva metre a v kvalite, akú ponúkam, som asi jediný v Európe,“ uzatvára Miroslav Caban.

debata chyba