Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Bieloruských kladivárov diskvalifikovali, Charfreitag teda v Pekingu šiesty

Bieloruskí kladivári Ivan Tichon a Vadim Deviatovskij definitívne prišli o svoje medaily z augustových olympijských hier v Pekingu. Rozhodla o tom vo štvrtok exekutíva Medzinárodného olympijského výboru. Slovák Libor Charfreitag sa vďaka ich trestom posunul v opravenom hodnotení na šieste miesto.

11.12.2008 15:49
Libor Charfreitag Foto:
Libor Charfreitag,
debata

V dopingových vzorkách bieloruských reprezentantov odobratých po finále súťaže kladivárov 17. augusta sa objavili stopy testosterónu, ktorého hodnota len mierne prevyšovala povolené hodnoty. S veľkou pravdepodobnosťou si ho aplikovali vo forme krému alebo gélu. Obaja špičkoví atléti však striktne odmietajú užitie akýchkoľvek zakázaných prostriedkov.

V Pekingu strieborný Deviatovskij a bronzový Tichon teraz musia vrátiť okrem cenných kovov prostredníctvom Bieloruského olympijského výboru aj diplomy, ktoré dostávajú najúspešnejší olympionici. Deviatovskij navyše v budúcnosti nebude môcť štartovať pod piatimi kruhmi, keďže dopingové pravidlá porušil už druhýkrát. Navyše od IAAF môže dostať doživotný dištanc.

MOV zároveň vyzval IAAF, aby pozmenila výsledky súťaže kladivárov, keďže je to v jej kompetencii. Striebro by mal získať pôvodne štvrtý Maďar Krisztián Pars a na bronzovú pozíciu by sa posunul z piatej obhajca olympijského zlata z Atén Kodži Murofuši z Japonska. O dve priečky dopredu – z 8. na 6. miesto, sa posunul aj slovenský rekordér Libor Charfreitag, čím o jednu pozíciu vylepšil vlastné najlepšie slovenské atletické umiestnenie z Atén 2004 na OH v ére samostatnosti. Kladivárske zlato si v Pekingu vybojoval Slovinec Primož Kozmus.

„Už niekoľko rokov existovalo podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ po­vedal Charfreitag po vypuknutí kauzy. „V predchádzajúcich rokoch sa totiž obaja štyri až osem týždňov pred vrcholným podujatím nikdy neobjavili na nijakom podujatí a potom na šampionáte hádzali veľmi ďaleko. Posun na šiestu priečku ma, samozrejme, teší. Ale škoda, že to napokon nie je medaila, nevisela veľmi vysoko. Na dva roky mám teraz o jedného vážneho súpera menej, no a Deviatovskij skončil nadobro.“

Tridsaťjedenročný Deviatovskij je vicemajstrom sveta z roku 2005 a bronzovým medailistom z ME 2006. Prvý dvojročný dištanc si odpykal od 18. 9. 2000 do 17. 9. 2002 a teraz mu hrozí doživotný zákaz činnosti. O rok starší Tichon je trojnásobným majstrom sveta (2003, 2005, 2007), majstrom Európy z roku 2006 a strieborným z OH 2004.

Aktualizované poradie finálovej súťaže kladivárov na OH 2008 v Pekingu (ešte musí potvrdiť IAAF):

1. Primož Kozmus (Slovin.) 82,02, 2. Krisztián Pars (Maď.) 80,96, 3. Kodži Murofuši (Jap.) 80,71, 4. Olli-Pekka Karjalainen (Fín.) 79,59, 5. Szymon Ziolkowski (Poľ.) 79,22, 6. Libor Charfreitag (SR) 78,65, 7. Markus Esser (Nem.) 77,10, 8. András Haklits (Chorv.) 76,58, pôvodné druhý Vadim Deviatovskij (Biel., 81,61 m) a tretí Ivan Tichon (Biel., 81,51 m) diskvalifikovaní pre doping.

debata chyba