Basketbalistky CSKA Moskva v Európskej lige skončili. Klub skrachoval

Basketbalistky CSKA Moskva z finančných dôvodov odstúpili z Európskej ligy. Dôvodom je ekonomický krach majiteľa klubu. Všetky výsledky víťaza súťaže z roku 2005 anulujú. O krachu CSKA v dôsledku finančnej krízy sa už istý čas špekulovalo.

24.11.2008 18:47
Basketbal
Ilustračné foto.

Ruský klub musel rozpustiť tím a uprostred rozohratej sezóny odstúpiť zo všetkých súťaží. Podľa dostupných informácií preto, že jeho majiteľ a prezident Andrej Iščuk sa dostal do veľkých finančných problémov. CSKA štartoval tento rok v európskych súťažiach ôsmu sezónu. Prvé dva roky hral Pohár Rochettiovej a Európsky pohár, od sezóny 2003/04 klub štartoval pod názvom Samara v Európskej lige.

V roku 2005 sa práve v Samare uskutočnil turnaj Final Four a vo finále basketbalistky domáceho tímu vyhrali nad Gambrinusom Brna 69:66. O rok neskôr sa oba celky stretli vo finále v Brne a české majsterky po víťazstve 68:54 získali historicky prvý titul. V tej ďalšej sezóne skončil klub už pod názvom CSKA tretí.

Práve ruské kluby investovali v posledných rokoch do ženského basketbalu obrovské finančné prostriedky. Ich vábeniu neodolali najlepšie hráčky zo zámorskej WNBA. Pre zámožných ruských podnikateľov nebolo problémom angažovať najlepšiu basketbalistku na svete, Austrálčanku Lauren Jacksonovú, ďalej Američanky Sue Birdovú, Dianu Taurasiovú či Kelly Millerovú, ktoré pôsobia v tíme víťaza posledných dvoch ročníkov Európskej ligy Spartaku Moskva.